Balington Consulting

TRI FINTY, KTORÝMI VÁS FINANČNÝ PORADCA NACHYTÁ

12.09.2016

12.12.2013    hnonline.sk    Servisné prílohy, Archív

Svet finančného poradenstva je okrem odborníkov plný aj tých, ktorí na vás chcú iba zarobiť. Ľahko sa tak stane, že podpíšete nevýhodnú zmluvu.

Tu sú triky, ako zistíte, s akým tipom poradcu sedíte pri jednom stole.

Finta 1: Na poistke zarobíte určite

Ak vám poradca ponúkne investičné životné poistenie, majte na pamäti, že to nie je vhodný nástroj na sporenie, nech má akékoľvek argumenty. Medzi najbežnejšie predajné taktiky, na ktoré je potrebné si dať pozor, patrí veta: “Musíme to nastaviť tak, aby ste z tej poisťovne niečo dostali a nezaplatili za poistenie príliš veľa.“ To ide ruka v ruke s nereálnym tvrdením poradcu, že môžete dosiahnuť vysoké zhodnotenie napríklad vo výške 10 až 15 percent ročne.

            V skutočnosti ide totiž o najdrahšiu možnú formu investície do podielových fondov, s ktorou sa klient môže stretnúť. Poisťovňa totiž sama nevie prostriedky klientov spravovať, takže ju postupuje ďalej investičným spoločnostiam, s ktorými spolupracuje. Samozrejme, za poplatok, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 50 percent toho, čo vaše peniaze zarobia.

Rada: Zapamätajte si toto – poistenie naozaj slúži iba na zabezpečenie nečakaných udalostí, za čo si poisťovňa vezme peniaze. Zarobiť na poistných peniazoch či zhodnotiť ich je nereálne.

Finta 2: Toto radšej nevypĺňajte, je to pre vás nevýhodné

Pri uzatváraní životnej poistky si strážte, aby ste nezatajovali informácie. Môže to viesť k tomu, že vás poisťovňa odmietne vo chvíli, keď dôjde k nejakej nehode, respektíve poistnej udalosti. Ak poisťovňa dostane údaje, ktoré boli skreslené alebo nepravdivé, nemusí vám udalosť preplatiť. Podľa poistných podmienok má totiž na to právo. Preto, ak vám dá poradca vyplniť zdravotný dotazník zbystrite a ignorujte vety typu: “To je jedno, nie je potrebné uvádzať zdravotné ťažkosti“ alebo “U iného klienta som postupoval rovnako“.

Rada: Do zdravotných dotazníkov vypĺňajte pravdivé informácie vrátane “zbytočností“ typu koľko denne vyfajčíte cigariet. Lekár poisťovne len tak dokáže objektívne zhodnotiť váš zdravotný stav a podľa toho upraviť poistenie na limity. Vyhnete sa nepríjemnostiam.

Finta 3: Toto je úplne klasická zmluva

Vo svete peňazí viac než inde platí, že neuvážený podpis vás môže stáť veľmi veľa. Do podpisu zmluvy sa preto nikdy nenechávajte tlačiť a ignorujte vety typu: “To je klasická zmluva.“ Nebojte sa opýtať na to, čomu nerozumiete. Obava, že vás budú pokladať za hlupákov, nie je namieste.

            Sprostredkovateľa sa pýtajte aj na jeho konkrétne skúsenosti, ktoré súvisia s vašou požiadavkou, a dĺžku jeho pôsobnosti v odbore. Tak sa dá celkom spoľahlivo odhaliť, či je poradca kvalitný alebo nie. Vaše požiadavky si zapisujte a nechajte si ich zaslať na e-mail.

Rada: Poradca je tu pre vás, nie vy pre neho. Nebojte sa povedať nie, v prípade, že si nie ste úplne istí jeho úmyslami. Sú to vaše peniaze a mali by ste ich zverovať len ľuďom, ktorým naozajstnú dôverujete.

Naspäť