Balington Consulting

AJ 20 EUR SA DÁ INVESTOVAŤ. RAZ Z NICH MÔŽU BYŤ TISÍCKY, AJ NA ŠVAJČIARSKY DÔCHODOK

12.09.2016

Aktualne.sk 4.9.2015 – Čo všetko dokáže obyčajných 20 eur? Napríklad zlepšiť príjmy v (ďalekom) dôchodkovom veku či pomôcť deťom v budúcnosti. Nie je pravda, že zisk vedia vytvoriť len veľké investované peniaze. Naopak – zisk potrebuje čas. A na to stačí hoc aj 20 eur.
Slovenské mzdy nepatria medzi štedré, v európskom rebríčku sa nachádzame v horšej polovici. To môže mnohých našincov odradiť od investovania – veď čo je to napríklad 20 eur z dlhodobého hľadiska? Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že dvadsaťeurová bankovka odložená z výplaty ich do budúcnosti „nevytrhne z biedy“ a nezabezpečí lepší dôchodok. Tak ju radšej minú. Niekedy aj na zlozvyky, akými sú cigarety či alkohol.
„Pritom aj drobná suma 20 eur mesačne po 40 rokoch sporenia môže narásť na vyše 30-tisíc eur. Sporiť má zmysel aj malú suma mesačne, rozhodujúci je čas.
Najmenej desať rokov
Pri malých čiastkach a konzervatívnych produktoch je sporenie zaujímavé, ak trvá aspoň 10 rokov. Ak človek mesačne investuje 20 eur, pri ročnom výnose priemerne päť percent v podielových fondoch má nakoniec celkom slušnú čiastku približne 3100.
Sporenie približne 40 rokov už možno označiť za celoživotné, keďže zaberie väčšinu (ak nie celý) produktívny vek. Teda všetok čas, ktorý človek dostáva výplatu. Pri odkladaní 20 eur takto možno nasporiť tisícky. Pri celoživotnom sporení sa naplno prejaví efekt úroku z úrokov, resp. výnos z výnosov. Ide o to, že od určitého bodu sporenia je naakumulovaných toľko prostriedkov, že samé peniaze „vyrobia“ ďalšie peniaze v podobe úroku alebo výnosu.
Dlhodobé sporenie a účet v banke nejdú dohromady. Nízky zisk je daňou za pokojný spánok – vklady v banke sú chránené a majú garantovaný výnos, no práve preto je mimoriadne nízky. Priemerne ide o 0,5 až 1,5 percenta ročne pri 12-mesačnej viazanosti. Pri dlhšej viazanosti by úroky mali byť nižšie, no prekročiť 2-percentný úrok ročne je dnes s malými sumami prakticky nemožné.

Autor: Radovan Kopečný (krátené)

Naspäť