Balington Consulting

TRI PÄTINY SLOVÁKOV VÔBEC NERIEŠIA SVOJ BUDÚCI DÔCHODOK

12.09.2016

10.9.2014 – Ďalší prieskum dokazujúci finančnú nevyspelosť slovenských domácností je na svete. Podľa neho nemá zhruba pätina opýtaných Slovákov vytvorenú žiadnu finančnú rezervu. Toto číslo nie je prekvapením. Hovorili o tom už viaceré prieskumy a štatistiky z minulosti.  No aktuálny prieskum sa pokúša odhaliť i príčiny nelichotivého stavu slovenských. Nedostatočný príjem nie je hlavným dôvodom. Je ním slabá finančná gramotnosť slovenských domácností.

Hoci v neprospech rodinných rozpočtov hovorí to, že až tretina domácnosti si nedokáže odložiť z výplaty vôbec nič a ďalšia zhruba tretina si šetrí len do desiatich percent príjmu, i tie úspory, ktoré sa podarí zhromaždiť, nepoužívajú Slováci správne. Až dve pätiny opýtaných používajú finančnú rezervu nesprávne. Napríklad na väčšie rodinné výdavky, alebo na dovolenku. Jej účelom je ale krytie mimoriadnych situácií, ako napríklad výpadok príjmu pre chorobu, alebo stratu zamestnania.

Slováci ďalej napríklad využívajú príliš drahé formy úveru. Až 45 percent respondentov nakupuje na splátky, jedna tretina využíva kreditnú kartu, zhruba rovnaký počet zas povolené prečerpania.

„Tohtoročný prieskum nám ukázal, že Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií. Neuvedomujú si hroziace riziká, podceňujú finančné zabezpečenie pre prípad nepredvídateľných okolností, no najmä nevedia, ako správne hospodáriť s mesačným rozpočtom tak, aby si zaistili lepšiu finančnú kondíciu,“ hovorí Jana Mokráňová, člen správnej rady Nadácie PARTNERS. Táto nadácia je zadávateľom prieskumu, ktorý pre ňu v auguste tohto roka realizovala agentúra Focus. Zapojilo sa zhruba 700 respondentov.

Z prieskumu vyplynulo, že polovica opýtaných si odkladá peniaze nabok hneď, ako príde výplata či dôchodok a dve pätiny si počkajú na koniec mesiaca a na aktuálny kladný prebytok mesačnej bilancie. Odborníci radia vyčleniť peniaze hneď pri výplate, nedotknúť sa ich a míňať iba zvyšok.

Naspäť