Balington Consulting

ŽIVOTNÉ POISTKY STRATILI NA ATRAKTIVITE

12.09.2016

7.1.2014    hnonline.sk    HNonline, Ekonomika a firmy

Slováci, ktorí si v tomto roku uzatvoria kapitálové životné poistenie, môžu zarobiť menej peňazí. Počnúc novým rokom museli totiž poisťovne znížiť garantované zhodnotenie vkladu z 2,5 percenta na 1,9 percenta. Ide o takzvanú technickú úrokovú mieru, ktorá slúži ako poistka zhodnotenia peňazí v prípade nepriaznivého vývoja na trhu. Jej výšku určuje Národná banka Slovenska. Tá zníženie garancií odôvodnila celosvetovým trendom znižovania úrokových sadzieb.

V praxi tak poisťovne nebudú môcť svojim klientom pri podpise zmlúv sľubovať vyššie minimálne zhodnotenie vkladov než 1,9 percenta. Zmena sa netýka poistencov, ktorí si uzatvorili kapitálové životné poistenie pred 1. januárom 2014. Dotkne sa však tých poistencov, ktorí sa po tomto dátume rozhodnú zvýšiť svoje poistné krytie na dožitie.

Podľa prepočtov spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko bude 0,6-percentný rozdiel v sadzbe viditeľný najmä pri dlhodobejších životných poistkách. Pri 30-až 40-ročných poistkách môže byť na konci poistnej doby rozdiel v poistnej sume na dožitie priemerne až 10 percent z tejto sumy. Zmena sa netýka investičného životného poistenia.

Naspäť