Balington Consulting

STAVEBNÉ SPORENIE NA SLOVENSKU OPÄŤ AKCELERUJE

12.09.2016

16.12.2013    GoodWill    Financie, TA/JF

V novembri a decembri sa už tradične očakáva nárast objemu vkladov do stavebného sporenia.

Stavebné sporenie slovenská verejnosť stále vníma ako jednu z výhodných možností na zabezpečenie bývania. Podľa prieskumu agentúry GfK mu u nás patrí druhá priečka v rebríčku najčastejších foriem odkladania si peňazí do budúcnosti po životnom poistení. Z objemu vkladov do stavebného sporenia za prvé tri štvrťroky 2013 je pritom zrejmé, že Slováci si odkladajú čoraz vyššie čiastky peňazí a na bývanie sporia intenzívnejšie ako v minulosti. Zodpovedajú tomu aj výsledky v objeme vkladov za tri štvrťroky tohto roka.

Po poklese skok nahor

Od januára do konca septembra vložili slovenskí klienti na svoje účty stavebného sporenia dovedna 285,8 milióna eur, kým vlani za rovnaké obdobie to bolo 257,9 milióna eur a v roku 2011: 288,9 milióna eur.

V medziročnom porovnaní to teda v minulom roku predstavovalo pokles asi o 11 %, v tomto roku oproti vlaňajšku zasa ide o nárast asi o 10 %. Slováci sa tak opäť vracajú k trendu intenzívnejšieho odkladania si peňazí na bývanie a rovnako tiež odkladania si vyšších súm. Najväčšia stavebná sporiteľňa na našom trhu, PSS, očakáva akcelerujúci rast objemu vkladov až do konca roka, pričom najvyšší nárast možno predpokladať už tradične v novembri a decembri. Vlani iba v decembri vložili klienti na účty stavebného sporenia 86 miliónov eur a v roku 2011 to bolo 82,17 milióna eur.

Naspäť